Jak skutecznie myć różne rodzaje podłóg?

Teoretycznie mycie podłogi wydaje nam się nieskomplikowanym, prostym zadaniem. W praktyce jednak naszych mieszkaniach najczęściej występują różnorodne powierzchnie. Środki czystości i metody czyszczenia powinny być dobrane adekwatnie do specyfiki podłogi. Dowiedz się, w jaki sposób skutecznie myć różne rodzaje podłóg w domach i mieszkaniach.

Podłogi drewniane i parkiety

Lakierowane drewniane podłogi są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Utrzymanie ich w czystości wymaga jedynie regularnego przecierania delikatnie zwilżoną szmatką lub szczotką z bawełnianą nakładką. Właściwie nie musimy nawet stosować specjalnych preparatów do czyszczenia tego rodzaju podłóg. Wystarczy woda z amoniakiem.
Nieco więcej wysiłku należy włożyć w czyszczenie i pielęgnacja podłóg nielakierowanych. Przede wszystkim należy je pastować, w ten sposób nie tylko nabłyszczamy i zabezpieczamy drewno, ale również zaklejamy pastą wszelkie szczeliny, w które wchodzi kurz czy inne zabrudzenia. W profesjonalnych hurtowniach ze środkami czystości bez problemu kupimy pastę w płynie, która przeznaczona jest do mycia drewnianych podłóg. Raz na jakiś czas warto również użyć pasty bezbarwnej, która po około 30-40 minutach wymaga polerowania do połysku. Jasne drewno należy myć gorącą mydlaną wodą, następnie powierzchnię należy szybko i starannie wytrzeć.

Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne występują w bardzo wielu domach i mieszkaniach. Należy je myć wełnianą szmatką zamoczoną w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń i kilkoma kroplami środka nabłyszczającego. Środek nabłyszczający sprawi, że podłoga będzie ładniej błyszczała. Jeśli brud pojawia się w szczelinach chropowatych płytek, do czyszczenia należy użyć twardej szczotki. Najbardziej zabrudzone miejsca należy szorować gorącą wodą z dodatkiem nieco mocniejszego detergentu i amoniaku.

Inne rodzaje podłóg

  • Terakota. Tego rodzaju podłogi należy myć często letnią wodą z dodatkiem szarego mydła. Po umyciu należy je natychmiast spłukać i starannie wytrzeć do sucha.
  • Wykładzina. Paradoksalnie jest znacznie bardziej wymagająca niż inne rodzaje podłóg. Ale jeśli regularnie będziemy ją czyścić, z pewnością posłuży nam przez długi czas w idealnym stanie. Wykładzinę należy odkurzać odkurzaczem ze specjalną końcówką ze schowanym włosiem. Powierzchnię warto przecierać szmatką nasączoną roztworem z 3-4 łyżek amoniaku na litr zimnej wody. Można też zastosować specjalny detergent do mycia wykładzin, dzięki czemu unikniemy wyblaknięcia kolorów.
  • Linoleum. Do mycia linoleum wystarczy woda i szare mydło. Należy jednak unikać środków zasadowych i wykazujących właściwości ścierne. Jeśli podłoga będzie szczególnie zabrudzona, przed myciem należy wyszorować ją terpentyną.