Jak czyścić drewniane akcesoria kuchenne?

Różnorodne przybory kuchenne wykonane z drewna są powszechnie wykorzystywane w wielu domach. Z drewna wykonane są m.in. nożyki do smarowania, łyżki, łopatki, mątewki, szczypce do ogórków, widelce do grilla, wałki, czerpaki do przypraw, deski do krojenia, a także stojaki na kubki czy ręczniki papierowe. W praktyce jednak takich przedmiotów jest zdecydowanie więcej. Korzystamy z nich niemal każdego dnia, zatem wymagają regularnego czyszczenia.
Warto przekonać się, jak prawidłowo czyścić drewniane akcesoria kuchenne.

Czyszczenie i pielęgnacja kuchennych akcesoriów z drewna

Drewno to świetny materiał, który znajduje powszechne zastosowanie w naszych domach. Wykonane są z niego nie tylko podłogi czy meble, ale również niewielkie akcesoria, które na co dzień wykorzystujemy do przygotowywania posiłków. Cechują się niezawodną trwałością. Wałki, łyżki, deski z drewna użytkowane są przez bardzo długi czas. Aby jednak przez długi czas zachowały swoją funkcjonalność i estetyczny wygląd, należy odpowiednio je czyścić. Przede wszystkim należy pamiętać, że drewnianych akcesoriów nie powinno się myć w zmywarkach.
Oto kilka sprawdzonych domowych sposobów na czyszczenie kuchennych akcesoriów drewnianych:

  • Mieszanka z octu i miodu. Do miseczki wlewamy szklankę octu i dodajemy łyżkę miodu, następnie mieszamy ze sobą składniki. Następnie zanurzamy w miksturze wacik, odciskamy nadmiar płynu i przecieramy drewniany przedmiot aż do momentu osiągnięcia perfekcyjnej czystości. Po czyszczeniu osuszamy powierzchnię.
  • Usuwanie trudnych do wywabienia plam (np. po barwiących przyprawach). Niezbędne będzie użycie soli i cytryny. Drewniany przedmiot posypujemy gruboziarnistą solą, następnie polewamy sokiem z cytryny i solidnie przecieramy czystą szmatką. Jeśli plamy nadal pozostaną, można powtórzyć całą procedurę, używając sody oczyszczonej zamiast soku z cytryny. Po czyszczeniu należy opłukać przedmiot wodą i osuszyć.
  • Codzienne czyszczenie. Na co dzień drewniane przedmioty można myć wyłącznie ciepłą wodą. Po użyciu należy je dokładnie wypłukać w jak najcieplejszej wodzie, a następnie odłożyć do wyschnięcia.