Baterie cynkowo-węglowe 

Podstawową różnicą pomiędzy dwoma bateriami jest rodzaj wykorzystywanego elektrolitu. W przypadku cynkowo-węglowej jest to głównie chlorek amonu, z kolei alkalicznych wodorotlenek potasu. Główną zaletą pierwszego rodzaju jest bardzo niska cena w stosunku do jakości pracy. Baterie cynkowo-węglowe odznaczają się jednak znacznie mniejszą wydajnością i znajdują zastosowanie głównie w przypadku niewielkich urządzeń, cechujących się niskim i nieregularnym poborem prądu. Sprawdzą się więc doskonale w przypadku m.in. pilotów do telewizorów, latarek, zegarów czy czujników dymu.


Baterie alkaliczne

Pomimo tego, że baterie alkaliczne są znacznie droższe od cynkowo-węglowych, charakteryzują się większą gęstością energii, w konsekwencji czego są bardziej wydajne. Jeśli zostaną więc zastosowane w urządzeniach o średnim i wysokim poborze  prądu, ich zakup okaże się tak naprawdę oszczędnym rozwiązaniem. Podkreśla to również fakt, że ogniwa te odznaczają się znacznie dłuższym okresem przydatności do użycia.
Inną zaletą baterii alkalicznych jest bezpieczeństwo ich użytkowania, ze względu na obecność substancji zasadowych. Jeżeli doszłoby do tzw. wylania, to i tak niesie to ze sobą znacznie mniej szkód niż elektrolity wykorzystywane w tradycyjnych odpowiednikach. Dodatkowo ryzyko takiej sytuacji w przypadku tych ogniw jest minimalne, gdyż cechują się one średnim poziomem temperatury pracy, a niektóre z nich (np. marki Panasonic) posiadają specjalne zabezpieczenie przed tego typu uszkodzeniem.